Україна виступить на чемпіонаті світу з фехтування попри допуск атлетів з росії та білорусі, але в обмеженому вигляді

Збірна України з фехтування завершила виступи на Європейських іграх. На турнірі українські фехтувальники вибороли три нагороди: “золото” Джоан-Фейбі Бежури (шпага) та Ольги Харлан (шабля), а також “бронза” Володимира Станкевича (шпага).

Наступним великим стартом для українських фехтувальників стане чемпіонат світу-2023, що відбудеться з 22 до 25 липня у Мілані. На турнірі спортсмени боротимуться за очки у світовий рейтинг, за підсумками якого будуть розігруватися ліцензії на Олімпіаду-2024. Однак участь на ньому візьмуть й представники Росії та Білорусі – загалом на світову першість заявлені вісім фехтувальників з цих країн.

На момент потрапляння до заявок фехтувальників з Росії та Білорусі збірна України вже оголосила свій склад на чемпіонат світу. Україна готувала максимальну заявку (по чотири спортсмени у кожному з видів зброї серед чоловіків та жінок).

Суспільне Спорт звернулося за коментарем до президента федерації фехтування України Михайла Ілляшева з приводу того, чи планує збірна брати участь на турнірі у зв’язку з допуском представників Росії та Білорусі.

Ілляшев відзначив, що плани команди є незмінними – участь на чемпіонаті світу збірна братиме в усіх командних змаганнях. Водночас, в особистих турнірах змагатимуться лише фехтувальники у тих видах зброї, де відсутні атлети з Росії та Білорусі. Таким чином, Україна має пропустити усі жіночі турніри з фехтування, а також чоловічі змагання з фехтування на шпагах – в усіх цих видах зброї представлені спортсмени з Росії та Білорусі.

  • Про плани виступити на чемпіонаті світу
“У нас нічого не змінилося, наша делегація буде брати участь на чемпіонаті світу. А там, де будуть змагатися спортсмени з Росії та Білорусі, українські фехтувальники брати участь не будуть. Нічого не змінилося: як це було на попередніх змаганнях, так буде й надалі”.
  • Про реакцію України на участь спортсменів з Росії та Білорусі на турнірах

“Планую поїхати на чемпіонат світу та [провести] зустріч з виконувачем обов’язків президента Міжнародної федерації фехтування, хочу з ним про це поговорити, про неприпустимість допущення російських та білоруських спортсменів. Крім того, ми зверталися до Міжнародної федерації фехтування з заявами про виключення Росії з числа членів FIE через порушення статуту. Крім того, планую декілька зустрічей з президентами інших федерацій, щоб просувати це рішення.

Вже у цьому році домовилися про призупинення членства Росії та Білорусі у Європейській конфедерації фехтування, хоча ще рік тому не підтримували таке рішення [тут]. Сподіваємося, що Міжнародна федерація фехтування так само змінить свій підхід. Конгрес буде восени, на ньому буде розглядатися це питання. Єдина проблема – у фехтуванні членами FIE є так звані “паперові” федерації, їх досить багато, десятки. Це федерації спортсменів, яких ніхто ніколи не бачив на ніяких змаганнях. І зрозуміло, що з ними розмовляти про якесь голосування важко”.

  • Про слова Ольги Харлан щодо виступів на ЧС в особистих турнірах, де є росіяни

“У нас є комісія атлетів, яка розглядала це питання. Є президія федерації фехтування України, що розглядала його, є Ольга Харлан, яка є членкинею комісії атлетів, президії федерації фехтування. Ми завжди з нею спілкуємося, вона в курсі усіх обставин. Спілкуємося, є колегіальне рішення, що було прийняте і спортсменами, і адміністрацією федерації фехтування, яка складається – там не люди невідомо звідки, а спортсмени, тренери. Це організація фехтувальників, це не якісь адміністратори, що не мають жодного відношення до фехтування.

Крім того, є [наказ] міністерства спорту у контексті рішення Кабміну. Ми, як національна федерація, зв’язані цими рішеннями, бо на всі ці змагання відрядження спортсменів відбувається саме міністерством. І там є чітка позиція, розуміння, що спортсменам за цим всім важко спостерігати, але так само зрозуміло, як вони будуть виходити, тиснути руку [росіянам та білорусам]. А у фехтуванні тиснути руку після закінчення бою є обов’язковою умовою, вибору немає”.

  • Де виступатимуть українські фехтувальники на ЧС-2023
“Командні будуть в усіх. В індивідуальних – там, де будуть росіяни та білоруси, – нас не буде. Там, де їх не буде – ми будемо брати участь. І питання ж буде вирішуватися безпосередньо там, коли буде зрозуміло. Бо інколи траплялися ситуації, коли заявки подавалися, а спортсмени не з’являлися. Тому якщо вони [росіяни та білоруси] фізично не з’являться, ми виступатимемо. І у нас є декілька інших країн, що оголосили про таку ж позицію, що вони не будуть змагатися”.

“Але якщо це робити демонстративно під час змагань, не продовжувати [змагання], бо з’явилися росіяни чи білоруси по сітці, то це тягне за собою покарання і для спортсмена, і може навіть для федерації. Тому це великий ризик. А якщо буде дискваліфікація для спортсмена, вона буде поширюватися і на командні змагання. Тобто, він не зможе змагатися ані в особистих, ані в командних. Так хоч командні залишаються як найгірший сценарій. А так, якщо в особистих вийти, сказати, що з росіянами не буду – чорна картка, дискваліфікація. А через два дні тебе вже немає, бо ти дискваліфікований”.

  • Що означає участь російських фехтувальників на ЧС-2023

“Вже зрозуміло, що росіяни не потрапляють на Олімпіаду у фехтуванні навіть за спортивних умов, бо ніхто не зможе кваліфікуватися. Але вони так роблять і щоб ми не потрапили. Там, де є можливість для наших спортсменів кваліфікуватися, бо у фехтуванні відбір відбувається або через команди, або індивідуально – кілька альтернатив. Шанси індивідуальних спортсменів відібратися – незалежно від виступів у командних – саме там вони й заявилися. Причому свідомо заявили таких спортсменів молодих, які не мають жодних шансів. Мета була поховати наші шанси на кваліфікацію”.

Що відомо

  • Міжнародна федерація фехтування повернула спортсменів з Росії та Білорусі ще до оновлених рекомендацій МОК – у березні 2023 року.
  • На Європейських іграх-2023 розігрувалися рейтингові очки лише у командних змаганнях – на турнір не були допущені фехтувальники з Росії та Білорусі.
  • Україна вже змагалася на одному турнірі з російськими та білоруськими фехтувальниками – на чемпіонаті Європи, що відбувся перед Європейськими іграми. Тоді на турнірі українці виступили у чоловічій та жіночій рапірі, а також у чоловічій шаблі – там, де не були представлені росіяни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *