Україна досі не перейшла з IBA, яку очолює росіянин Кремльов, у World Boxing попри рекомендації МОК: як пояснюють

Українська федерація боксу подала запит щодо виходу з IBA, президентом якої є росіянин, однак має складнощі з переходом у нову організацію.

Міжнародний бокс п’ятий рік залишається без організації, яку визнає Міжнародний олімпійський комітет. З 2019 року відповідний статус втратила Міжнародна асоціація аматорського боксу (IBA), яку МОК звинуватив у надмірній фінансовій залежності від російської компанії “Газпром” та проблемах з управлінням. А у 2023-му МОК остаточно розірвав зв’язки з IBA, внаслідок чого самостійно займався організацією відбору на Олімпіаду-2024.

Навесні 2023 року була створена нова організація — World Boxing, яка претендує на колишню роль IBA — стати провідною світовою федерацією з аматорського боксу з визнанням від МОК і отриманням права на проведення боксерських змагань на Олімпійських іграх. World Boxing існує вже понад півтора року і налічує вже 55 членів, однак Україна досі не є членом цієї організації.

Який статус має World Boxing?

Хоча World Boxing була утворена як альтернатива IBA, Міжнародний олімпійський комітет ще не визначив її як головну світову федерацію з аматорського боксу. При цьому у жовтні 2024 року МОК закликав національні олімпійські комітети припинити співпраці з тими федераціями боксу, що продовжують бути членами IBA.

Томас Бах, президент Міжнародного олімпійського комітету
Томас Бах, президент Міжнародного олімпійського комітету. AP/Ariana Cubillos

На початку листопада 2024 року Федерація боксу України офіційно повідомила про старт процедури виходу з IBA та інтеграції у World Boxing. Однак процедура переходу зазнає труднощів через конфлікт, який існує між новоутвореною організацією та українською федерацією.

Чому Федерація боксу України досі не перейшла з IBA у World Boxing?

Президент Федерації боксу України Олег Ільченко на підсумковій зустрічі з журналістами розповів, що конфлікт між організаціями виник на основі того, що ФБУ намагалася отримати відповідь від керівництва World Boxing щодо низки питань: наявності антидопінгового комітету, а також календарного плану та фінансування. З того часу міжнародна організація, як стверджує Ільченко, почала ігнорувати запити та листи від ФБУ.

“Щоб бути Всесвітньою асоціацією, треба дві речі: антидопінговий комітет та [покриття] трьох континентів і 70 країн [серед членів]. World Boxing зробила так, що мінімум треба 51 країна, хоча взагалі необхідно 70”.

“Ми написали з десяток листів: і в МОК, і у World Boxing — кожному з них. Питали про наявність спорт-аккорду [асоціації національних федерацій], антидопінговий комітет, календарний план, фінансування. World Boxing моя позиція не подобається, кажуть, вийдіть [з IBA] і вступіть сюди”.

Олег Ільченко, президент Федерації боксу України
Олег Ільченко, президент Федерації боксу України. Федерація боксу України

Наразі Україна є повноцінним членом Європейської федерації боксу (EBC), що також залишається у структурі IBA. З Міжнародної організації боксу інші країни, за словами Ільченка, виходити не хочуть — навіть попри підтримку України під час повномасштабного вторгнення Росії.

“Ми перебуваємо під конфедерацією [EBC]. Так, вона в IBA, але знову ж: IBA — це не Кремльов, хоча він і керівник. В IBA входять 200 національних федерацій, які взагалі звідти не хочуть виходити, бо є фінансування, багато позитивних речей”, — додав Ільченко.

Не отримавши відповідей, Федерація боксу України звернулася до МОК щодо питання статусу World Boxing — чи справді ця федерація матиме у майбутньому статус всесвітньої та визнаної міжнародним комітетом.

“Попросив, щоб юристи подали на Міжнародний олімпійський комітет [запит] щодо того, чи є в них якісь розмови з World Boxing: коли має бути підписаний бодай якийсь договір, скільки там національних федерацій, коли буде антидопінговий комітет — все те, що я запитував у [World Boxing] у 2022 році”.

Хто ще від України веде перемовини з World Boxing?

Одночасно з цим сама World Boxing, як стверджує Ільченко, почала діалог з іншою українською боксерською організацією — Асоціацією боксу України (АБУ), яка була утворена у липні 2024 року. Утворення організації пов’язано з тим, що, як стверджують її члени, обрання Ільченка президентом ФБУ у червні відбулося з порушеннями процедури — на кворумі не було зібрано необхідної кількості регіональних осередків.

“Ті люди, які його [Ільченка] обирали — це не є кворум, — стверджує Андрій Котельник — президент Асоціації боксу України у коментарі для Суспільне Спорт. — Кворум — це мало бути 20 федерацій, було ж 15, чотири з яких не є дієвими: Крим, Севастополь, Нікополь, Донецька область”.

Асоціація боксу України теж подала заявку на вступ у World Boxing. При цьому, на відміну від Федерації боксу України, президент АБУ Андрій Котельник мав навіть особисту зустріч з очільником міжнародної організації Борисом ван дер Ворстом.

Борис ван дер Ворст, очільник World Boxing
Борис ван дер Ворст, очільник World Boxing. Getty Images/Arne Dedert

“У зв’язку з тим, що Федерація боксу України не наважилася за останні три роки повномасштабного вторгнення [піти з IBA], було прийняте рішення ініціативною групою створити Асоціацію боксу України для того, щоб подати цю заявку. Якщо наші керівники не наважилися на такий крок, то наважилася опозиційна група з федерацій, які зробили свій вибір”, — додав Котельник.

Ільченко, втім, наголошує: поява Асоціація боксу України — спроба самої World Boxing створити в країні ще одну організацію боксу, яка б претендувала на звання національної.

“[World Boxing] відкрила тут Асоціацію боксу України, керівником якої став Андрій Котельник. І вони зараз починають по регіонах відкривати осередки і казати, що вони за олімпійський спорт”.

Хто з українських федерацій може вести перемовини з World Boxing?

За словами Ільченка, перемовини з World Boxing може вести лише Федерація боксу України. Президент організації наголосив: впродовж останніх кількох місяців були зібрані документи, які підтверджують легітимність ФБУ з боку НОК України та Мінмолодіспорту.

“Не отримавши жодної відповіді на листи [від World Boxing], на початку вересня зібрали пакет документів з підтвердженням від НОК України, Міністерства молоді та спорту з новими датами, що Федерація боксу України — єдина федерація, що може представляти бокс в Україні та світі. Жодної відповіді [від World Boxing] немає, єдина відповідь — від Бориса [ван дер Ворста] щодо того, щоб ми вступали в їхню організацію. Але вступати — це як, куди?”

“Ми їм дали повний пакет документів, вказали скільки у нас спортсменів і які результати. Вони не можуть нам не відповідати, чи брати нас, чи не брати, афіліювати чи ні. Якщо вони — всесвітня федерація, то не можуть нас не брати”.

Натомість Котельник стверджує: Асоціація боксу України направляла одразу декілька листів на НОК України та Мінмолодіспорту щодо того, яка з федерацій є основною в Україні — відповідей не було отримано.

Андрій Котельник, президент Асоціації боксу України
Андрій Котельник, президент Асоціації боксу України. Асоціація боксу України

“Відправляли листи, звернення, але відповідей ні від олімпійського комітету, ні від Мінмолодіспорту немає щодо ситуації, що відбувається в українському спорті. Офіційні звернення від нас були, але відповідей не було — ані від міністерства, ані від Гуцтайта”.

Суспільне Спорт звернулося за коментарем і до президента НОК України Вадима Гуцтайта. Очільник олімпійського комітету зауважив, що федерація, яка буде визнана МОК всесвітньою, сама визначить, з якою з українських федерацій вести перемовини.

“Міжнародний олімпійський комітет офіційно не назвав федерацію, з якою співпрацюватиме на майбутнє до Олімпійських ігор у Лос-Анджелесі. Потім, наскільки я розумію, міжнародна федерація, яка це буде,World Boxing, наприклад, визначить, з ким буде співпрацювати. Вона має направити всім державам листи, з якими федераціями вона співпрацювати, і вже потім на державному рівні це питання буде вирішуватися”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *