Резонансний чемпіонат, можлива зміна громадянства Ковтуна. Українська спортивна гімнастика завершує рік на тлі скандалів

Завершення 2024 року виявилось турбулентним для української спортивної гімнастики. Резонанс викликали питання по організації чемпіонату України, що пройшов у вересні, і вперше за багато років відбувся у Столичному палаці спорту. А ближче до кінця року — чергова резонансна новина: срібний призер Олімпіади-2024 Ілля Ковтун може змінити спортивне громадянство на хорватське та припинити виступи за Україну.

Чому виник резонанс довкола організації чемпіонату України з художньої гімнастики?

  • Згідно з розслідуванням видань Tribuna та NGL media, на організацію турніру були виділені чималі гроші — понад 8 мільйонів гривень. Натомість головним підрядником стала маловідома фірма “Київ Медіа Продакшн”, яка раніше не мала подібних замовлень.
  • Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний ініціював перевірку. Державна установа “Укрспортзабезпечення”, відзвітувала: чемпіонат був організований відповідно до всіх необхідних документів, усі договори з постачальниками послуг були укладені згідно з чинним законодавством, які виконали усі свої зобов’язання у повному обсязі.
  • Втім ситуація не заспокоїлась: провідні гімнасти та тренери розмістили у своїх соціальних мережах повідомлення з критикою роботи Української федерації гімнастики, і зокрема віцепрезидентки Стели Захарової.

“Радий бачити те, що приєднуються хлопці, дівчата, тренери, — відреагував Олег Верняєв, олімпійський чемпіон Ігор у Ріо-2016. — Бо раніше всі боялися щось проти неї казати. Та й зараз бояться. Вона там всіх зашугала всіх протягом цього періоду. Ми не в 90-х, не в “совку” живемо — вже цивілізований час, як-то кажуть.

Олег Верняєв став одним з гімнастів, що публічно висловив критику на адресу Стелли Захарової
Олег Верняєв став одним з гімнастів, що публічно висловив критику на адресу Стелли Захарової. Getty Images/Antonio Martinez/Europa Press

Якщо тупо всій збірній, і не половині, а більшості обласних федерацій не подобається це керівництво, і ця віцепрезидентка, то як можна її тримати? Будемо тиснути, казати все це у соцмережах, в ЗМІ. Тому що, якщо ми зараз усе це спустимо, то у мене не буде бажання тренуватися, я просто піду звідси. Не хочу під керівництвом цієї людини, коли ти маєш випрошувати право на виїзд, [тренуватися] чи ще щось. Ні, я так не буду працювати. Я ж не раб. Я — гімнаст, який прославляє країну, як і інші гімнасти, гімнастки та тренери”.

Суспільне Спорт звернулося за коментарем до Стелли Захарової щодо ситуації з організацією чемпіонату України зі спортивної гімнастики. Окрему увагу віцепрезидентка федерації звернула на те, що критика на адресу федерації та її зокрема лунає від одних і тих же спортсменів.

“Кожні чотири роки у Федерації, проходять вибори її керівного складу, восени проходила, відповідно до умов Статуту УФГ Конференція, на якій були обрані президент, а також віцепрезиденти. Якби ми працювали погано, або робили те, про що у своїх дописах пишуть один чи два спортсмени, то нас би спортивна громада ніколи не обрала б. Пишуть, коментують і ллють бруд на Федерацію одні і ті самі люди. Та якби вони хоч трохи взяли на себе ту відповідальність і задачі, які ми вирішуємо, то таких би дописів зовсім не було б”.

Стелла Захарова, віцепрезидента Української федерації гімнастики
Стелла Захарова, віцепрезидента Української федерації гімнастики. Facebook Стелли Захарової

Натомість міністр молоді та спорту України Матвій Бідний визнає: системі загалом потрібні зміни.

“Більшість федерацій сьогодні у нас влаштовані, як такі удільні князівства, де є князь — президент федерації, який призначає очільників осередків, а вони потім перепризначають його. Члени федерації, навіть атлети, як я вже сказав, не знають, чи вони члени федерації, чи щось вирішує їхній голос. Це ще раз підкреслює те, про що ми говоримо вже понад рік: необхідність проведення реформи. Це необхідність переосмислення, що таке федерація, якою вона має бути, яку відповідальність вона має брати на себе і набуття нею більшої спроможності, суб’єктності, ознак такої цивілізованої організації, де є баланс інтересів, де є для кожного можливості захистити свої інтереси, заявити свої права і їх відстояти законним методом”.

“Я переконаний, що у найближчому майбутньому ми будемо говорити про новий закон, який би висував певні вимоги до федерації, але й надавав їм більше самостійності”, — додав Бідний.

Ілля Ковтун та можлива зміна громадянства: що про це відомо?

Інформацію про можливу зміну громадянства підтвердила його особиста тренерка Ірина Горбачева. Після початку повномасштабного вторгнення вони виїхали за кордон і донині тренуються у Хорватії.

Ілля Ковтун разом з тренеркою Іриною Горбачевою
Ілля Ковтун разом з тренеркою Іриною Горбачевою. Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської ОДА

“Думки є, ми про це спілкувалися з президентом федерації. Ми про це спілкувалися з головним тренером. Думки є, до цього ми йшли не один день. Протягом останніх років. Думки є про це, але все буде вирішене і остаточно сказане трошки пізніше”, — говорила тренерка в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт.

Стелла Захарова в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт назвала “шоком” ситуацію з можливою зміною спортивного громадянства Ковтуном. Втім наголосила: з боку держави було виконано у повному об’ємі фінансування для його виступів на найвищому рівні.

“Держава витрачає величезні кошти на підготовку та утримання спортсмена, а також всіляко допомагає їм на шляху до спортивних вершин. Впродовж останніх трьох років, попри повномасштабне вторгнення та війну в країні, Іллю Ковтуна фінансували у повному об’ємі. Ілля зі своєю тренеркою на початку війни виїхали за кордон і весь цей час там спокійно жили та тренувались, тобто ми створили для них всі необхідні умови, щоб вони могли сконцентруватись на гімнастиці та результатах. Весь цей час і навіть зараз держава та федерація їх підтримує. Ілля також був єдиний, у кого було два акредитовані тренери на Олімпійські ігри, для порівняння Ігор Радівілов поїхав зовсім без тренера.

Ілля Ковтун на Олімпіаді-2024
Ілля Ковтун на Олімпіаді-2024. REUTERS/Athit Perawongmetha

На жаль, на сьогодні Федерація не має тих фінансових можливостей, як раніше, але всі адміністративні, організаційні та питання взаємодії з Міжнародною та європейською федераціями гімнастики, а також міністерством завжди оперативно вирішуються”.

Захарова також додала, що федерація та міністерство вже мали розмови з тренеркою Ковтуна щодо ситуації, яка склалася відносно ймовірного переходу гімнаста до складу іншої збірної. Однак наразі жодного фінального рішення ухвалено не було, тоді як в української федерації гімнастики на нього продовжують розраховувати.

“З тренеркою Іриною Горбачевою і Федерація, і міністерство вже зустрічались та спілкувались. Які наступні дії з їхньої сторони будуть — поки нам не відомо. Щодо спортсменів, то ми подали список і основного, і молодіжного складу. У списку є і Ковтун, і Стельмах, всі члени збірної, які будуть готуватися до наступного олімпійського циклу”, — додала Захарова.

Сам Ілля Ковтун поки мовчить. А президент НОК Вадим Гутцайт заявив, що Україна не має втратити такого спортсмена.

“Я особисто зустрічався із тренеркою Іллі Іриною Горбачовою. У нас була дуже продуктивна розмова. Ми спілкувалися по-дружньому, із повагою один до одного. Запропонували всі умови і всі можливості, щоб Ілля залишився і тренувався на батьківщині. Тому я вірю, що він все ж виступатиме за Україну. Але рішення зараз прийматиме сам спортсмен зі своєю тренеркою”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *