Завершення 2024 року виявилось турбулентним для української спортивної гімнастики. Резонанс викликали питання по організації чемпіонату України, що пройшов у вересні, і вперше за багато років відбувся у Столичному палаці спорту. А ближче до кінця року — чергова резонансна новина: срібний призер Олімпіади-2024 Ілля Ковтун може змінити спортивне громадянство на хорватське та припинити виступи за Україну.
Чому виник резонанс довкола організації чемпіонату України з художньої гімнастики?
- Згідно з розслідуванням видань Tribuna та NGL media, на організацію турніру були виділені чималі гроші — понад 8 мільйонів гривень. Натомість головним підрядником стала маловідома фірма “Київ Медіа Продакшн”, яка раніше не мала подібних замовлень.
- Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний ініціював перевірку. Державна установа “Укрспортзабезпечення”, відзвітувала: чемпіонат був організований відповідно до всіх необхідних документів, усі договори з постачальниками послуг були укладені згідно з чинним законодавством, які виконали усі свої зобов’язання у повному обсязі.
- Втім ситуація не заспокоїлась: провідні гімнасти та тренери розмістили у своїх соціальних мережах повідомлення з критикою роботи Української федерації гімнастики, і зокрема віцепрезидентки Стели Захарової.
“Радий бачити те, що приєднуються хлопці, дівчата, тренери, — відреагував Олег Верняєв, олімпійський чемпіон Ігор у Ріо-2016. — Бо раніше всі боялися щось проти неї казати. Та й зараз бояться. Вона там всіх зашугала всіх протягом цього періоду. Ми не в 90-х, не в “совку” живемо — вже цивілізований час, як-то кажуть.
Олег Верняєв став одним з гімнастів, що публічно висловив критику на адресу Стелли Захарової. Getty Images/Antonio Martinez/Europa PressЯкщо тупо всій збірній, і не половині, а більшості обласних федерацій не подобається це керівництво, і ця віцепрезидентка, то як можна її тримати? Будемо тиснути, казати все це у соцмережах, в ЗМІ. Тому що, якщо ми зараз усе це спустимо, то у мене не буде бажання тренуватися, я просто піду звідси. Не хочу під керівництвом цієї людини, коли ти маєш випрошувати право на виїзд, [тренуватися] чи ще щось. Ні, я так не буду працювати. Я ж не раб. Я — гімнаст, який прославляє країну, як і інші гімнасти, гімнастки та тренери”.
Суспільне Спорт звернулося за коментарем до Стелли Захарової щодо ситуації з організацією чемпіонату України зі спортивної гімнастики. Окрему увагу віцепрезидентка федерації звернула на те, що критика на адресу федерації та її зокрема лунає від одних і тих же спортсменів.
“Кожні чотири роки у Федерації, проходять вибори її керівного складу, восени проходила, відповідно до умов Статуту УФГ Конференція, на якій були обрані президент, а також віцепрезиденти. Якби ми працювали погано, або робили те, про що у своїх дописах пишуть один чи два спортсмени, то нас би спортивна громада ніколи не обрала б. Пишуть, коментують і ллють бруд на Федерацію одні і ті самі люди. Та якби вони хоч трохи взяли на себе ту відповідальність і задачі, які ми вирішуємо, то таких би дописів зовсім не було б”.
Стелла Захарова, віцепрезидента Української федерації гімнастики. Facebook Стелли ЗахаровоїНатомість міністр молоді та спорту України Матвій Бідний визнає: системі загалом потрібні зміни.
“Більшість федерацій сьогодні у нас влаштовані, як такі удільні князівства, де є князь — президент федерації, який призначає очільників осередків, а вони потім перепризначають його. Члени федерації, навіть атлети, як я вже сказав, не знають, чи вони члени федерації, чи щось вирішує їхній голос. Це ще раз підкреслює те, про що ми говоримо вже понад рік: необхідність проведення реформи. Це необхідність переосмислення, що таке федерація, якою вона має бути, яку відповідальність вона має брати на себе і набуття нею більшої спроможності, суб’єктності, ознак такої цивілізованої організації, де є баланс інтересів, де є для кожного можливості захистити свої інтереси, заявити свої права і їх відстояти законним методом”.
“Я переконаний, що у найближчому майбутньому ми будемо говорити про новий закон, який би висував певні вимоги до федерації, але й надавав їм більше самостійності”, — додав Бідний.
Ілля Ковтун та можлива зміна громадянства: що про це відомо?
Інформацію про можливу зміну громадянства підтвердила його особиста тренерка Ірина Горбачева. Після початку повномасштабного вторгнення вони виїхали за кордон і донині тренуються у Хорватії.
Ілля Ковтун разом з тренеркою Іриною Горбачевою. Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Черкаської ОДА“Думки є, ми про це спілкувалися з президентом федерації. Ми про це спілкувалися з головним тренером. Думки є, до цього ми йшли не один день. Протягом останніх років. Думки є про це, але все буде вирішене і остаточно сказане трошки пізніше”, — говорила тренерка в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт.
Стелла Захарова в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт назвала “шоком” ситуацію з можливою зміною спортивного громадянства Ковтуном. Втім наголосила: з боку держави було виконано у повному об’ємі фінансування для його виступів на найвищому рівні.
“Держава витрачає величезні кошти на підготовку та утримання спортсмена, а також всіляко допомагає їм на шляху до спортивних вершин. Впродовж останніх трьох років, попри повномасштабне вторгнення та війну в країні, Іллю Ковтуна фінансували у повному об’ємі. Ілля зі своєю тренеркою на початку війни виїхали за кордон і весь цей час там спокійно жили та тренувались, тобто ми створили для них всі необхідні умови, щоб вони могли сконцентруватись на гімнастиці та результатах. Весь цей час і навіть зараз держава та федерація їх підтримує. Ілля також був єдиний, у кого було два акредитовані тренери на Олімпійські ігри, для порівняння Ігор Радівілов поїхав зовсім без тренера.
Ілля Ковтун на Олімпіаді-2024. REUTERS/Athit PerawongmethaНа жаль, на сьогодні Федерація не має тих фінансових можливостей, як раніше, але всі адміністративні, організаційні та питання взаємодії з Міжнародною та європейською федераціями гімнастики, а також міністерством завжди оперативно вирішуються”.
Захарова також додала, що федерація та міністерство вже мали розмови з тренеркою Ковтуна щодо ситуації, яка склалася відносно ймовірного переходу гімнаста до складу іншої збірної. Однак наразі жодного фінального рішення ухвалено не було, тоді як в української федерації гімнастики на нього продовжують розраховувати.
“З тренеркою Іриною Горбачевою і Федерація, і міністерство вже зустрічались та спілкувались. Які наступні дії з їхньої сторони будуть — поки нам не відомо. Щодо спортсменів, то ми подали список і основного, і молодіжного складу. У списку є і Ковтун, і Стельмах, всі члени збірної, які будуть готуватися до наступного олімпійського циклу”, — додала Захарова.
Сам Ілля Ковтун поки мовчить. А президент НОК Вадим Гутцайт заявив, що Україна не має втратити такого спортсмена.
“Я особисто зустрічався із тренеркою Іллі Іриною Горбачовою. У нас була дуже продуктивна розмова. Ми спілкувалися по-дружньому, із повагою один до одного. Запропонували всі умови і всі можливості, щоб Ілля залишився і тренувався на батьківщині. Тому я вірю, що він все ж виступатиме за Україну. Але рішення зараз прийматиме сам спортсмен зі своєю тренеркою”.