UA-Футбол продовжує цикл матеріалів, присвячених вищому українському дивізіону. У короткій формі ми розповідаємо про значущі історичні події, які вплинули на український футбол. Сьогодні зануримося в сезон-1994/95, коли вперше в історії нашої вищої ліги було призначено перегравання.
Закінчивши чемпіонат-1993/94 на другому місці “Шахтар”, мабуть, збирався в новому сезоні скласти конкуренцію “Динамо” в боротьбі за “золото”. До восьмого туру “гірники” навіть лідирували в таблиці, не програвши жодної зустрічі. Але потім був виїзд до Тернополя, який розділив український чемпіонат на “до” та “після”.
Здавалося б, які проблеми у донеччан можуть виникнути з командою, яка йшла у двох очках від зони вильоту. Однак хід матчу склався не на користь фаворита. Вже до 24 хвилини тернополяни вели 2:0. Тільки в другому таймі “Шахтар” зміг відіграти один гол і був змушений поступитися лідерством в таблиці “Динамо”.
Лише наступного дня донеччани почали розганяти хвилю, що результат поєдинку потрібно анулювати. Причина – по ходу зустрічі “гірники” забили гол, який бригада арбітрів на чолі з Валерієм Авдишем не помітила.
“Це був дуже спірний момент, – сказав в ексклюзивному коментарі UA-Футбол Ігор Яворський, який у другій зустрічі команд вже очолював “Ниву”. – “Шахтар” поставив камеру по лінії воріт. Суддя в принципі не міг бачити цього моменту. Як показав повтор, м’яч у повітрі перетнув лінію воріт. Важко так орієнтуватися і арбітрам, і футболістам, і тренерам теж”.
“Шахтар” вимагав переграти поєдинок, покарати арбітрів, а також висував сумнів у “доцільності участі команди в чемпіонаті України”. З цих вимог ФФУ задовольнив тільки одну: відсторонив головного арбітра Валерія Авдиша і одного з його асистентів Костянтина Панчика від роботи до кінця календарного року.
Але на цьому донеччани не зупинилися, вимагаючи анулювати результат матчу. Після місяця суперечок знайти компроміс все ж вдалося: “Нива” погодилася на перегравання.
“У той час президент “Ниви” Коваль Володимир Пантелійович наполягав, щоб ми переграли ту гру, – продовжує Яворський. – Я розумів, що нам потрібні три очки, тому що команда йшла на виліт, тому намагався якось відмовити. Але він залишався при своїй думці, говорив, що федерація футболу душить, всі просять переграти, щоб не було скандалу. В принципі, він наполіг на цьому рішенні, і ми дали “добро”.
Зустріч разом з перенесеною грою в Києві “Динамо” та “Дніпра” повинна була закривати літньо-осінню програму Вищої ліги 1994/95 і була призначена на 1 грудня.
“На цей поєдинок прийшло дуже багато глядачів. Погода була мерзенна: дощ зі снігом. Але людей це не зупинило”, – згадує Яворський.
У другій грі тернополяни знову виявилися сильнішими. Цього разу “Нива” забила по голу в кожному таймі і не пропустила сама.
“Ми перемогли по грі і повністю переграли “Шахтар”. Як я жартував після цього, команда отримала підвищені преміальні: адже футболісти отримали гроші за першу перемогу, а потім президент клубу сказав, що за перегравання преміальні будуть підвищені. І він своє слово дотримав.
Пам’ятаю, що “Шахтар” прибув на матч у бойовому складі двома літаками. Вони були агресивно налаштовані на цю гру. Говорили навіть, що відразу після фінального свистка повинні їхати на відпочинок за кордон. Але коли програли, то цю поїздку скасували. Не знаю, правда це чи ні, але такі розмови ходили”.
Поки розбиралися з “Нивою” і призначали перегравання, “Шахтар” вже встиг програти два матчі в чемпіонаті, але залишався головним переслідувачем “Динамо”. Однак у другій частині чемпіонату справи пішли не так гладко: команда фінішувала тільки четвертою, пропустивши вперед “Чорноморець” і “Дніпро”. “Нива” ж стала дванадцятою. Попереду у команди і міста ще будуть шість років в українському елітному дивізіоні.
До слова, ця історія вплинула на створення в Україні Професіональної футбольної ліги. У своїх відкритих листах “Шахтар” крім вимог перегравання також зазначав, що клуби не повинні перебувати під крилом ФФУ, а організацію змагань у всіх професіональних лігах потрібно доручити окремій структурі. У підсумку, після довгих дискусій 1996 року з’явилася на світ ПФЛ.
“Нива” – “Шахтар” 2:1 (анульований)
Голи: Хромей 9, Рудницький 24 (пен.) – Беліченко 75.
18 вересня 1994 року. Міський стадіон. 12000 глядачів. Арбітр: В.Авдиш (Сімферополь).
“Нива”: Кураєв, Сушко, Грегуль, Король, Хромей (Беззубко 71), Лобас, Рудницький (Біскуп 49), Тутіченко, Дем’янчук (Садовий 60), Сухарєв, Прохоренков. Тренер: Валерій Душков.
“Шахтар”: Шутков, Леонов, Бабій, Воскобійник (Грачов 65), Попов (Беліченко 46), Коваль, Орбу, Погодін, Петров, Кривенцов, Ковальов (Матвєєв 75). Тренер: Валерій Яремченко.
Попередження: Грегуль 42 – Попов 25, Орбу 59.“Нива” – “Шахтар” 2: 0 (“офіційний”)
Голи: Лобас 23, Миколайчук 82.
1 грудня 1994 року. Міський стадіон. 10000 глядачів. Арбітр: В.Мельничук (Сімферополь).
“Нива”: Нікітенко, Сушко, Сухарєв, Василітчук, Біскуп, Миколайчук, Рудницький, Прохоренков (Король 85), Яворський, Дем’янчук (Беззубко 88), Лобас. Тренер: Ігор Яворський
“Шахтар”: Шутков, Онопко, Смігунов, Бабій, Зубов (Попов 46), Коваль, Орбу, Ателькін, Петров, Кривенцов, Матвєєв (Воскобійник 15). Тренер: Валерій Яремченко.
Попередження: Сухарєв 21, Сушко 30, Яворський 39 – Онопко 10, Орбу 37, Ателькін 40, Коваль 60, Кривенцов 72.
Вилучено: Онопко 42.