Ви, напевно, чули, що Кріштіану Роналду на вихідних став найрезультативнішим футболістом в історії за версією ФІФА, випередивши чеха Йозефа Біцана.
807 голів – відтепер такий новий орієнтир, і нема жодних сумнівів, що ця цифра зросте – CR7 вже не такий швидкий, як у юності, але все ще небезпечний.
Пеле, Ромаріо та інші стверджують, що набили більше тисячі, але ми беремо до уваги лише статистику, визнану ФІФА. Якщо вірити їй, у ТОП-10 найрезультативніших гравців усіх часів є і визнані легенди, і герої глушини, майже не відомі решті світу.
10. Туліо Маравілья
- Збірна: Бразилія
- Клуби: “Ботафого”, “Флуміненсе”, “Сан-Каетано”, “Уйпешт”
- Кар’єра: 1988-2019
- Голи: 575
Класичний набивач статистики. Пік кар’єри Туліо припав на першу половину 90-х, коли він із “Ботафого” навіть викликався до збірної Бразилії, де набив 13 м’ячів у 15 матчах. Його найяскравіший гол – у ворота Аргентини на Копа Америка-95.
Далі Туліо скотився спочатку в чемпіонат Угорщини, звідти повернувся до бразильської глушини і був героєм баталій, про які ніхто нічого не знає, крім тих небагатьох, хто бачив їх на власні очі. У аматорах затримався аж до 49 років, але фактично його кар’єра завершилася ще 2009-му. Все, що відбувалося після – дворові матчі, не враховані ФІФА.
9. Уве Зеелер
- Збірна: ФРН
- Клуб: “Гамбург”, “Корк Селтік”
- Кар’єра: 1953-72, 1978
- Голи: 575+
Перша футбольна легенда повоєнної Німеччини, прозвана “Шаленим Уве” за свою скорострільність та акробатичні трюки. Всю кар’єру провів у “Гамбурзі”, де народився та проживає досі.
З Бундестім Зелер титулів не виграв, але забив 43 голи; головний трофей у кар’єрі – перемога у чемпіонаті ФРН із “Динозаврами” у 1960 році. Фактично закінчив кар’єру в 1972 році, але в 78-му, коли йому вже було 42 роки, на прохання Adidas, з яким був пов’язаний контрактом, зіграв один матч за ірландський “Корк Селтік”. Його команда програла 2:6, але навіть у такому віці Зелер забив два м’ячі.
8. Ференц Деак
- Збірна: Угорщина
- Клуб: “Сентлйорінц”, “Ференцварош”, “Уйпешт”
- Кар’єра: 1940-57
- Голи: 576+
Імена Пушкаша, Кочіша та Кубали прогриміли на весь світ, а ось Ференца Деака, який був ненабагато старшим, пам’ятають хіба що в самій Угорщині. Так вийшло, що пік його кар’єри припав на 1945-49 роки, коли не проводились ані чемпіонати світу, ані чемпіонати Європи.
Теоретично Деак міг дотягнути до ЧС-54 і стати частиною “Золотої команди”, але завадила політична позиція. Комуністи силою зганяли всіх талановитих гравців у “Гонвед”, а Деак відмовився і пішов у “Ференцварош”. Після цього в 1949 році його раптово взагалі перестали викликати до збірної, де до цього награвали в основі.
7. Герд Мюллер
- Збірна: ФРН
- Клуб: ТСВ-1861, “Баварія”, “Форт-Лодердейл Страйкерс”
- Кар’єра: 1962-81
- Голи: 734
Одна з найголовніших легенд німецького футболу; форвард, який забивав голи у фіналах чемпіонатів світу та Європи; Кубків чемпіонів; володар ЗМ-1970.
Загалом про Мюллера можна і треба розповісти багато всього. Найважливіше зібрано у цьому матеріалі, який вийшов незадовго до його смерті від хвороби Альцгеймера.
6. Ференц Пушкаш
- Збірна: Угорщина, Іспанія
- Клуб: “Гонвед”, ”Реал”
- Кар’єра: 1943-66
- Голи: 746+
Легендарний угорець забивав не лише багато, а й красиво – настільки красиво, що його ім’ям названо нагороду ФІФА за найефектніший гол у календарному році.
Загалом кар’єра Пушкаша йшла так – “Гонвед”; геніальна Угорщина, яка дивом поступилася у фіналі ЧС-54; потім втеча з країни після вторгнення радянських військ в 1958-му. На той момент “Майору” вже стукнув 31 рік, і він був абсолютним ветераном за мірками свого часу, проте талант переважив усе. Пушкаш не просто перейшов до “Реалу”, а й став однією з його легенд, утворивши неповторну зв’язку з Альфредо Ді Стефано. П’ять перемог у Ла Лізі, три – у КЄЧ; коротше – шик.
5. Пеле
- Збірна: Бразилія
- Клуб: “Сантос”, “Нью-Йорк Космос”
- Кар’єра: 1957-77
- Голи: 757
Король футболу у нашому рейтингу лише п’ятий, хоча забивав він аномально багато на всіх етапах кар’єри. І одне діло “Сантос” – багато хто спише голи на слабкість опонентів; але 77 голів у 92 матчах за збірну Бразилії та три перемоги на ЧС перебити неможливо. Принаймні досі нікому не вдавалося.
Ну, і так – Пеле, ймовірно, мав би менше голів на рахунку, якби не його “друзі”, котрі залишили легенду без грошей після багатьох років у “Сантосі”. Довелося Королеві в 35 років їхати до Нью-Йорка, щоб заробити на безбідну старість.
4. Ліонель Мессі
- Збірна: Аргентина
- Клуб: “Барселона”, “ПСЖ”
- Кар’єра: 2003 – н.ч.
- Голи: 759
Тут слова зайві – самі все знаєте та бачите. Ще півтора-два роки тому мало хто сумнівався, що саме Лео стане найкращим бомбардиром усіх часів та народів, але перехід у “ПСЖ” його сильно підкосив.
Мессі якось настільки різко постарів, що навіть не віриться. Хоча, звісно, геть списувати його з рахунків не будемо. По-перше, за чутками, він веде переговори про повернення до “Барси”, своє “місце сили”. По-друге, не виключатимемо і переходу в слабшу лігу, де Лео і в нинішній формі зможе бити голи ще 3-4 сезони.
3. Ромаріо
- Збірна: Бразилія
- Клуб: ПСВ, “Барселона”, “Фламенго”, “Васку да Гама”
- Кар’єра: 1985-2007
- Голи: 772
У Ромаріо була відмінна кар’єра в ПСВ та “Барсі”, він виграв із Бразилією ЧС-94 і загалом був одним із найкращих форвардів 90-х, але така гігантська кількість голів, перш за все, пов’язана з одержимістю статистикою.
Хтось шепнув форварду, що якщо він заб’є більше за Пеле, це щось для нього змінить. Брехня, звісно. Ромаріо бив голи в Бразилії, Катарі, США і навіть Австралії аж до 41 року, перебив Пеле (якщо вірити ФІФА), але в пам’яті людей залишився просто “одним з”. Хоча, звісно, він сам із цим не погодиться.
2. Йозеф Біцан
- Збірна: Австрія, Чехословаччина
- Клуб: “Рапід”, “Славія”, “Вітковіце”
- Кар’єра: 1931-56
- Голи: 805
Такий собі Герд Мюллер довоєнного і воєнного часу. Дуже шкода, що найкращі роки Біцана припали на Другу світову – він міг би прогриміти на весь світ.
Життя Йозефа – суцільні випробування. Народився в Австрії, виступав за Вундертім, після Аншлюса втік до Чехословаччини, проте й там його знайшли нацисти. За Рейх грати відмовився, але комуністи після війни все одно знайшли, до чого причепитися. Більше інформації про Біцана – читайте нижче.
1. Кріштіану Роналду
- Збірна: Португалія
- Клуб: “МЮ”, “Реал”, “Ювентус”
- Кар’єра: 2001 – н.в.
- Голи: 807
Ну і нарешті новий рекордсмен. CR7 не просто побив рекорд Біцана, а й перебуває у формі, яка дозволить йому чимало назабивати в майбутньому.
Не факт, що це буде в Європі – навіть такого монстра потроху підкошує старість, і Роналду вже не забезпечує своїм командам трофеї, як раніше. З іншого боку, хто йому дорікне? 37 років людині, а вона йде на другому місці у гонці бомбардирів АПЛ. Якщо це не фантастика, що тоді фантастика?