Чемпіонат світу-2022 з футболу: 30 питань про турнір в Катарі перед його стартом

Суспільне Спорт розповідає, що потрібно знати про місце проведення ЧС-2022 та відповідає на найбільш актуальні питання про сам турнір.

Головна спортивна подія кінцівки 2022 року – чемпіонат світу з футболу – пройде у Катарі. Цей Мундіаль стане унікальним: вперше чемпіонат світу відбудеться на Близькому Сході, уперше він буде проведений у зимовий період – через особливість клімату Катару.

Саме на Мундіалі у Катарі визначиться новий чемпіон світу з футболу. Чинним володарем титулу є збірна Франції, тоді як найуспішнішою командою є збірна Бразилії, яка п’ять разів підіймала чемпіонський трофей.

Суспільне Спорт зібрало 30 актуальних питань про чемпіонат світу-2022 у Катарі та відповідає на кожне з них.

  • Що таке чемпіонат світу з футболу?

Найбільша футбольна подія. Проводиться один раз на чотири роки, а участь беруть 32 команди (починаючи з чемпіонату світу-2026 кількість збірних буде збільшена до 48).

Збірна Франції є чинним чемпіоном світу з футболу. У фіналі ЧС-2018 французи обіграли Хорватію з рахунком 4:2.
Збірна Франції є чинним чемпіоном світу з футболу. У фіналі ЧС-2018 французи обіграли Хорватію з рахунком 4:2. Фото – AP Photos
  • Коли відбудеться чемпіонат світу-2022?

З 20 листопада по 18 грудня. Спочатку турнір мали розпочати 21 листопада, але потім початок змістили на один день назад, перемістивши туди гру Катар – Еквадор, яка стане матчем-відкриттям турніру.

  • Який за рахунком чемпіонат світу з футболу пройде у Катарі?

22-й.

Перший Мундіаль відбувся у 1930 році в Уругваї та закінчився перемогою господарів турніру. З того часу чемпіонат світу проходив кожні чотири роки, за винятком 1942 та 1946 років, тоді він був скасований через Другу світову війну.

  • Яким є формат чемпіонату світу з футболу?

32 команди розділені на 8 груп (у кожній – по чотири), які зіграють між собою три матчі. У плей-оф виходять по дві найкращі команди з кожної групи – далі проходять матчі 1/8 фіналу, тоді 1/4 фіналу, тоді півфінали, а завершиться усе фінальним матчем.

  • А що буде у разі рівності очок в групі?

У разі рівності очок між збірними вище місце визначатимуть завдяки додатковим критеріям:

  1. різниця м’ячів в усіх матчах;
  2. кількість забитих голів в усіх матчах;
  3. очки в особистих зустрічах (між командами, що набрали рівну кількість);
  4. різниця м’ячів в особистих зустрічах;
  5. кількість голів в особистих зустрічах;
  6. критерій фейрплей (найменша кількість очок за жовті та червоні картки);
  7. жеребкування.

Аж до передостанньго фактора дійшли на ЧС-2018: тоді Японія випередила Сенегал завдяки меншій кількості карток і вийшла у плей-оф.

  • Чи гратиме на ЧС-2022 збірна України?

Ні. Україна брала участь у кваліфікації до Мундіалю у Катарі і вийшла у плей-оф відбору на турнір. Проте у вирішальному матчі програла збірній Вельсу (0:1), який і отримав перепустку на чемпіонат.

Андрій Ярмоленко - капітан збірної України
Андрій Ярмоленко – капітан збірної України. AP
  • Хто ж тоді гратиме на чемпіонаті світу?

32 команди, поділені на вісім груп (у кожній – по чотири). Найбільше представництво має Європа – 13 збірних.

Європа (13): Німеччина, Данія, Франція, Бельгія, Хорватія, Іспанія, Сербія, Швейцарія, Англія, Нідерланди, Португалія, Польща, Вельс

Азія (6): Катар (господар), Іран, Республіка Корея, Японія, Саудівська Аравія, Австралія

Африка (5): Сенегал, Гана, Туніс, Марокко, Камерун

Південна Америка (4): Бразилія, Аргентина, Уругвай, Еквадор

Північна Америка (4): Канада, Мексика, США, Коста-Рика

  • Як виглядає список груп ЧС-2022?

Група А: Катар, Еквадор, Сенегал, Нідерланди

Група В: Англія, Іран, США, Вельс

Група С: Аргентина, Саудівська Аравія, Мексика, Польща

Група D: Франція, Австралія, Данія, Туніс

Група Е: Іспанія, Коста-Рика, Німеччина, Японія

Група F: Бельгія, Канада, Марокко, Хорватія

Група G: Бразилія, Сербія, Швейцарія, Камерун

Група Н: Португалія, Гана, Уругвай, Республіка Корея

  • Чи є дебютанти на ЧС-2022?

Катар – єдиний дебютант чемпіонату світу-2022. На турнірі команду очолюватиме іспанець Фелікс Санчес, який працює з місцевою збірною з 2017 року.

  • Хто є головним фаворитом на перемогу у ЧС-2022?

Їх декілька: чинний чемпіон Франція, збірна Бразилії, яка є найтитулованішою збірною в історії чемпіонаті світу та очолює рейтинг ФІФА. До топ-3 рейтингу ФІФА перед стартом ЧС-2022 входять також Бельгія і Аргентина.

Бразилія п'ять разів ставала чемпіоном світу: у 1952, 1962, 1970, 1994 та 2002 роках.
Бразилія п’ять разів ставала чемпіоном світу: у 1952, 1962, 1970, 1994 та 2002 роках. AP Photos

А за останні двадцять років чемпіонами ставали: Бразилія (2002), Італія (2006 – не бере участь у ЧС-2022), Іспанія (2010), Німеччина (2014) та Франція (2018).

  • Найбільша втрата перед стартом ЧС-2022?

Збірна Італії. Чемпіони світу-2006, а також чинні чемпіони Європи не пройшли на турнір, програвши вже у півфінальному раунді плей-оф збірній Північної Македонії. Італія вдруге поспіль пропускає чемпіонат світу.

  • А що з Росією?

Росія мала взяти участь у плей-оф відбору на ЧС-2022. Однак через повномасштабне вторгнення в Україну ФІФА відібрала у неї це право – збірну відсторонили, вона автоматично вибула з відбору на турнір.

  • Хто з зірок не зіграє на чемпіонаті світу-2022?

Список футболістів, які через травми не зіграють на ЧС-2022, досить великий. Це і чемпіони світу у складі збірної Франції Поль Погба та Нголо Канте, португалець Діогу Жота, німець Тімо Вернер та багато інших.

Також не зіграють на Мундіалі у Катарі форварди Ерлінг Голанд та Мохамед Салах – збірні Норвегії та Єгипту, які вони представляють, взагалі не потрапили на турнір.

  • Останній ЧС для Ліонеля Мессі та Кріштіану Роналду?

Два найтитулованіші гравці в історії світового футболу підходитимуть до чемпіонату світу в Катарі у “зрілому” для футболу віці. Мессі – 35, Роналду – 37.

Одна з останніх зустрічей Мессі та Роналду. Тоді Ліонель ще грав за "Барселону", а Кріштіану - за "Ювентус"
Одна з останніх зустрічей Мессі та Роналду. Тоді Ліонель ще грав за “Барселону”, а Кріштіану – за “Ювентус”. АР

Перед чемпіонатом світу-2022 Мессі повідомив, що цей Мундіаль стане останнім у його кар’єрі. Роналду натомість хоче зіграти за збірну Португалії на Євро-2024, однак про наявність схожих планів на ЧС-2026 не говорив.

  • Що відомо про Катар як про господаря ЧС-2022?

Найменша країна, що прийматиме чемпіонат світу-2022 (площа – 11,571 кв. км.), а також перший представник Близького Сходу, де відбудеться турнір.

Водночас, на проведення ЧС-2022 Катар витратив найбільше грошей – за підрахунками ЗМІ, мова йде про 220 мільярдів доларів – у 10 разів більше, ніж попередні країни-господарі ЧС (Бразилія та Росія).

  • Як господарем ЧС-2022 став Катар?

У 2010 році відбулися вибори за право організації турніру. Їх Катар виграв у США, Республіки Кореї, Японії та Австралії, які також подавали заявки.

  • Чому ЧС-2022 уперше проводять узимку?

Через особливість клімату у Катарі. Влітку (у червні-липні, коли проводили попередні чемпіонати світу) температура повітря у Катарі досягає 50 градусів. У листопаді-грудні середня температура складає 19-29 градусів, залежно від часу дня.

  • То спеки на ЧС-2022 не очікувати?

Хоча температура у певні дні може перевищувати 30 градусів, на стадіонах у Катарі буде доступна система кондиціонерів, яка утримуватиме температуру на рівні 26 градусів.

кондиціонери
AP Photos
  • Чи існують інші питання до Катару як до місця проведення ЧС-2022?

З моменту того, як Катар оголосили господарем Мундіалю, до влади країни виникало чимало питань: смертність під час будівництва стадіонів, порушення прав людини, зокрема прав працівників та ЛГБТ+. Звинувачення у корупції отримувало й ФІФА, яке віддало право на проведення чемпіонату світу саме Катару.

  • Чи є обмеження на в’їзд до Катару для вболівальників через COVID-19?

Катар ввів інші обмеження. Потрапити у країну з 1 листопада можуть лише люди, які дотичні до чемпіонату світу: мають квиток на матч (можна взяти з собою +3 особи), журналісти або безпосередньо члени делегацій. Усі інші – не можуть в’їхати в країну.

Водночас, влада Катару вирішила не запроваджувати обмеження на в’їзд для вболівальників через коронавірус. Тож фанам непотрібно навіть мати при собі негативний результат тесту на COVID-19.

  • Чи є якісь інші обмеження для вболівальників у Катарі?

Офіційно відомим є обмеження щодо вживання алкоголю – він заборонений у публічних місцях (порушникам загрожує штраф і навіть термін у в’язниці на пів року), у магазинах його теж не купити. Проте під час чемпіонату світу будуть облаштовані спеціальні фан-зони для споживання алкоголю.

Найпоширеніша рекомендація – “поважати звичаї” Катару.

  • Де саме відбудуться матчі ЧС-2022?

Мундіаль у Катарі пройде у п’яти містах на восьми стадіонах. Найбільшим є стадіон “Лусаїл Айконік”, який здатний вмістити 80 тисяч глядачів.

Стадіон "Лусаїл Айконік" було збудовано у 2021 році, за рік до старту чемпіонату світу.
Стадіон “Лусаїл Айконік” було збудовано у 2021 році, за рік до старту чемпіонату світу. Фото – AP Photos

Усі арени ЧС-2022: “Лусаїл Айконік” (Лусаїл, 80 тисяч глядачів), “Аль Байт” (Аль-Хор, 60 тисяч), “974 Стедіум” (Доха, 40 тисяч), “Аль Тумама” (Доха, 40 тисяч), Міжнародний стадіон у Халіфі (Аль-Раян, 45,416 тисяч), “Едюкейшн Сіті Стедіум” (Аль-Раян, 45,350), “Ахман бін Алі Стедіум” (Аль-Раян, 44,740 тисяч), “Аль Джануб Стедіум” (Аль-Вахра, 40 тисяч).

  • Яким м’ячем гратимуть на ЧС-2022?

Перед чемпіонатом світу у Катарі Adidas презентував спеціальний м’яч для турніру. Він отримав назву “Аль-Ріхла” (“подорож” з арабської”). Очікується, що його швидкість польоту буде найшвидшою серед усіх м’ячів.

  • Чи буде VAR на ЧС-2022?

Так, і це буде другий чемпіонат світу, на якому працюватиме система відеоповторів.

  • А якісь інші технологічні новації?

Крім VAR, на ЧС-2022 буде вперше використана система напівавтоматичного визначення офсайду. Вона допоможе швидше та точніше приймати рішення щодо офсайдів, використовуючи 12 натільних камер, які фіксуватимуть розташування гравця на полі, також сенсор вбудуть і у м’яч.

  • Що ще потрібно знати про суддівство на ЧС-2022?

До реєстру арбітрів на ЧС-2022 увійшли 36 головних суддів, 69 помічників та 24 арбітри VAR. Вперше призначення на чоловічий чемпіонат світу отримали арбітрині – ними стали Стефані Фраппар (Франція), Саліма Мукансанга (Руанда) та Йошимі Ямашита (Японія).

  • Які ще зміни запровадили перед ЧС-2022?

Заявка збірних у порівнянні з попередніми Мундіалями буде розширеною – на турнір команди можуть заявити 26 гравців. Крім того, збільшена й кількість замін – п’ять замість трьох, які можна використати у три часові слоти під час гри (в овертаймі збірні матимуть ще по одній додатковій заміні).

  • Де дивитися чемпіонат світу-2022 в Україні?

Офіційним транслятором змагань є платформи Суспільного Мовлення. Дивитися матчі на Суспільному можна буде: на сайті Суспільне Спорт, а також на місцевих телеканалах Суспільного мовлення (Суспільне Київ, Суспільне Полтава і т.д.). Також будуть доступні радіотрансляції в ефірі Радіо Промінь.

  • Скільки взагалі матчів ЧС-2022 буде показано?

Суспільне Мовлення транслюватиме всі матчі турніру — 46 у прямому ефірі та 18 у запису.

  • Якими є головні дати чемпіонату світу-2022?

20 листопада – 2 грудня: груповий раунд

3 грудня – 14 грудня: плей-оф

17-18 грудня: матч за третє місце та фінал

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *