Україна дебютує в нових видах спорту на Олімпіаді: про що вони та чому це революція для Ігор

Цього року ми вперше побачимо на Олімпіаді аж чотири види спорту – брейкінг, спортивне скелелазіння, серфінг та скейтбординг. Які там правила? Як експерименти стали справжньою пристрастю? Як розваги вулиць стали гідними найбільшого спортивного форуму? І в яких видах спорту будуть змагатися українці? Розповідає OBOZ.UA.

Брейкінг – перший танець на Олімпіаді

Брейкінг (або більш звичний нам брейк-данс) ще ніколи не був представлений як олімпійський вид спорту. Окрім ритуалів та відкриття, танців на Олімпіадах годі знайти. До цього року. Сам брейкінг зародився у США 50 років тому. Від локальних танців на вечірках у нью-йоркських кварталах він пройшов шлях до світової популярності та масштабних турнірів. Значною частиною майбутніх батлів стануть також ді-джеї.

Правила. 16 B-Boys і 16 B-Girls змагатимуться соло. Задача – показати комбінацію елементів, серед яких “вітряки”, базові послідовності роботи ніг та “завмирання”. Ті самі ді-джеї задаватимуть ритм, а спортсмени повинні під них адаптуватися.

Атлети розраховують на унікальність явища брейк-дансу і що він сподобається глядачу так само сильно, як це було на юнацьких змаганнях. Про це ще за 9 місяців до ОІ говорила срібна призерка чемпіонату Європи Анна Пономаренко (B-girl Stefani):

“Наш спорт однозначно заслуговує бути в програмі Олімпіади. Брейк-данс – це не просто танці в задоволення. Це колосальна праця. Елементи, які виконують бі-бої та бі-гьорлз, нічим не легші за гімнастику чи акробатику. Я б сказала, що у нас навіть складніше, бо ми не виконуємо заготовки. Дуже багато слід працювати над фізичною підготовкою та музикальністю”.

– Анна Пономаренко (B-girl Stefani), брейк-дансерка

Тепер Анна боротиметься за медалі. Вона забрала одну з трьох ліцензій для України. Також на змагання вирушають Катерина Павленко (B-girl Kate) та Олег Кузнєцов (B-boy Kuzya). Змагальних дні заплановано лише два й обидва будуть медальними. Першими змагатимуться жінки, наступного дня – чоловіки.

Україна дебютує в нових видах спорту на Олімпіаді: про що вони та чому це революція для Ігор

Скелелазіння – нагору за першими медалями

Українці мають шанс отримати перші медалі і в цьому виді спорту. Від нас їдуть двоє атлетів: Ярослав Ткач (змагання на швидкість) і Євгенія Казбекова (болдеринг та трудність). Для них зводять спеціальну арену на скеледромі у Ле-Бурже. Як такого його не існувало і скеледром став однією із двох спортивних споруд, побудованих спеціально для Ігор.

Спортивне скелелазіння – це найсучасніший вид спорту. У 150 країнах світу налічується понад 25 мільйонів скелелазів, але на ігри приїдуть лише кілька десятків. Уперше спортивне скелелазіння випробували на Юнацьких Іграх 2018-го року. Видовищність та пристрасті були настільки переконливими, що цього року цей вид спорту повноцінно додали в олімпійську програму.

Правила. Загалом буде три дисципліни. Болдеринг – спортсмени мають за найменшу кількість спроб і з обмеженням у часі пройти серію коротких трас невеликої стіни. Швидкість – кращі атлети долають стіну заввишки 15 метрів, із нахилом 5 градусів. Час надзвичайно обмежений – лише 6 секунд у чоловіків і 7 секунд у жінок. Трудність – дуже виснажлива дисципліна. Треба за 6 хвилин залізти якомога вище, але траса учасникам невідома, тому 15 метрів стають викликом для стратегічного планування і перевіркою фізичної та психологічної підготовки.

Скейтбординг – змагання із міським вайбом

У ще двох видах спорту українців не буде, але вони не менш захопливі. На скейтбординг виділили 4 змагальні дні, там дві дисципліни – стріт і парк. Цей видовищний вид спорту виник у США 70 років тому як вид водних розваг, коли на морі не було хвиль. Від простого проведення часу скейтбординг розвинувся до альтернативної культури 1980-х і став доступним кожному. Тепер це дуже популярний вид спорту і в Україні, на що вказує постійне збільшення офіційних місць для скейтерів.

До речі, брейкінг і скейтбординг проводитимуть в одному місці – самісінький центр Парижа, Площа Згоди. Оргкомітет змагань хотів, щоб міські види спорту були представлені у своєму звичному середовищі – у середмісті, а не на стадіонах. Саме тому головну площу Франції перетворили на справжню відкриту арену. Під час Ігор-24 реалізують принцип взаємозамінності, тому там зможуть провести ще два види змагань – баскетбол 3х3 і ВМХ-фристайл.

Україна дебютує в нових видах спорту на Олімпіаді: про що вони та чому це революція для Ігор

Правила. Атлети повинні виконати різноманітні трюки. Судді оцінюватимуть критерії швидкості, складності та варіативності рухів. Змагання типу “парк” пройдуть у бетонній чаші із вигнутими стінками. Обов’язкова програма – три 45-секундні заїзди (найкращий іде в залік), під час яких треба максимально взаємодіяти з усіма об’єктами траси. “Стріт” – щось про підкорення міських вулиць, де є поручні та сходи. Тут буде дві спроби, під час яких дивляться на контроль борду і складність п’яти окремих трюків.

Серфінг – 4 дні посеред Тихого океану

Єдиний із нових видів спорту, який проводитимуть не у Франції. Професійні олімпійські серфери (а таких буде із десяток) зберуться на острові Таїті. Він розташований посеред Тихого океану на території Французької Полінезії, це 16 тисяч кілометрів від Парижа! Це місце обрали не випадково – саме там можна зловити семиметрову хвилю на прізвисько “Чопс”, одну з найбільших у світі.

Правила. Серфери виконують на хвилі маневри та трюки – судді оцінюватимуть різноманітність і складність. Впливатиме також плавність рухів і швидкість на воді. На Олімпійських іграх учасники використовують як дошку шортборди – вони незамінні для ефектних трюків та найбільш маневрені.

Олімпіада стартує 26-го липня. Наші спортсмени розпочнуть змагання в нових видах спорту у серпні. Спортивне скелелазіння починається 5-го числа і триватимуть аж до закриття Ігор. Брейкінг стартує найпізніше з усіх змагань, але пройде дуже швидко – 9 і 10 серпня. Радимо вам також подивитися і серфінг – для нього виділили цілий тиждень із 27-го липня. Скейтбординг розклали на дві фази: змагання зі стріту пройдуть наприкінці липня, а в парковій локації – на початку серпня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *